NASA paylaştı: DART asteroitle çarpışınca neler oldu?

NASA paylaştı: DART asteroitle çarpışınca neler oldu?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracı, Dünya'dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide, planlandığı şekilde başarılı bir çarpma gerçekleştirdi. NASA, Hubble ve James Webb teleskoplarından gelen çarpışmanın detaylı görüntülerini ilk kez paylaştı.

GMb_WmOcs0uZm22IQuy9uQ.jpg

NASA, yörüngesini değiştirmek amacıyla DART adlı uzay aracının bir asteroide çarptığı önce “gezegen savunma testinin” ilk detaylı görüntülerini yayınladı.
3D1yjLHnPUWIXTJu1q2YlA.jpg

Bununla birlikte 325 milyon dolarlık DART (Çift Asteroit Yönlendirme Testi) görevinin fotoğrafları, uzay aracının yaklaşımını ve ardından çarpışma anının parlaklığını gösteren iki renkli hızlandırılmış animasyonda birleştirildi.
osapczphZEK7vDeZeFJu2A.jpg

Fotoğraflar, NASA’nın James Webb ve Hubble uzay teleskopları tarafından çekildi. Görüntülerde Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki asteroit Didymos'un uydusu Dimorphos üzerindeki çarpmasının etkisi görülüyor.
hl4LZl0NfEWf7YJ2hXG5rw.jpg

NASA’nın başkanı olan eski astronot Bill Nelson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Webb ve Hubble, NASA'da her zaman doğru olduğunu bildiğimiz şeyi gösteriyor: birlikte çalıştığımızda daha fazlasını öğreniyoruz.
bexk95zl7EKL8-H6dWIkYQ.jpg

Webb ve Hubble ilk kez, kozmostaki aynı hedeften aynı anda görüntü yakaladı. Tüm insanlık, Webb, Hubble ve yer tabanlı teleskoplarımızdan DART görevi ve diğerler hakkında gelecek keşifleri sabırsızlıkla bekliyor” diye konuştu.
HjlGBK06ZkmYDIi4Nzs9yQ.jpg

Diğer taraftan DART görevine ilişkin geçen Pazartesi günü yapılan basın toplantısında, çarpışmanın gücünün Dimorphos'u Didymos çevresindeki normal yörüngesinden çıkarmak için yeterli olup olmadığının bilinmesinin iki ay kadar sürebileceği belirtildi.
Pq1IEQ7fT0-iQXbeDH5Nzg.jpg

Bilim insanlarının bu süreçte,asteroidin yörüngesinde herhangi bir sapmayı değerlendirmek için yer tabanlı teleskoplar aracılığıyla Dimorogos’u inceleyecek.
wMiLU7ekwUyqubmT3BMIDg.jpg

rAUx83fWMUuHdjhqXjMBtw.jpg

HlnSOCTibE-yhL6mbQOwmA.jpg
 
Üst Alt