NASA, ertelenen Ay görevi için yeni fırlatma tarihi verdi: Artemis Orion'u yörüngeye çıkaracak

NASA, ertelenen Ay görevi için yeni fırlatma tarihi verdi: Artemis Orion'u yörüngeye çıkaracak

NASA, yıllar sonra yeniden insanlı Ay görevlerine başlayacak. Bu maksatla geliştirilen Orion kapsülü deneme uçuşu için uzaya gönderilecek. Pazartesi günü Artemis roketinin fırlatılması planlanıyordu ancak Orion'daki yakıt sızıntısı nedeniyle görev ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

1rZ11lIfuEq9t0o3DF6cpg.jpg

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor.
uNWzA8j9Tky156QTBg2xPA.jpg

NASA, pazartesi günü Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacaktı. Ancak teknik arızalar nedeniyle fırlatma gerçekleşmedi.
1-R2v-9bFESxwLlFdo9rWw.jpg

Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) adı verilen mega roketin çekirdek kısmında bir çatlak meydana gelmiş olabileceğinden ve bunun yakıt alımını aksatabileceğinden şüphelenen mühendisler, rokette incelemelerde bulundu.
zo0RpOjAz0u4OFyMVif6xw.jpg

İncelemeler nedeniyle, 4 saat sürmesi beklenen yakıt doldurma işleminde yarım saate yakın duraksama yaşandı.
_h73VOr_KUO5BKZwrah_4A.jpg

Roketin çekirdek kısmının dışında buz oluşumu olduğunu gözlemleyen mühendisler, sorunun ciddi olmadığını bildirdi.
geFAi7r-mkSg2nQTz1W6kg.jpg

Öte yandan, uçuşa engel olabilecek farklı arıza durumlarına ilişkin kontrollerin ve roketin 4 motorunda uçuş için gerekli eşit sıcaklığın sağlanması için çalışmaların sürdüğü aktarıldı.
h3rEVVRkJkKOJ76aYd5PRw.jpg

Konuya ilişkin BBC’ye değerlendirmede bulunan NASA astronotlarından Stan Love, özellikle SLS gibi yeni bir uzay aracının ilk test uçuşunda bu tür aksaklıkların yaşanmasının “oldukça yaygın” olduğunu anlattı.
yqe8qd2Z8UabbeXvFVQrvA.jpg

NASA, cumartesi TSİ 14.17'de bir sonraki uçuşun yapılacağını açıkladı.
3d5VYO5o5EamescX7iQxAg.jpg

Bununla birlikte NASA, insansız test uçuşuna çocukların sevdiği sevimli karakterlerin gönderileceğini duyurdu.
Xb0yX84zgk6LCvzBXXof8g.jpg

Ajans'tan yapılan açıklamaya göre bunların arasında ünlü çizgi film karakteri Snoopy'nin pelüş oyuncağı ve dört lego insan bulunuyor.
p4LFhMRFhkSVpD5aSOzKVQ.jpg

Çocukların sevdiği bir animasyon programının ana karakteri olan Koyun Shaun ise Avrupa Uzay Ajansı'nı (ESA) temsilen Orion'da Snoopy ve Lego arkadaşlarına eşlik edecek.
_b9wprp6uUWAFVz44GlTPA.jpg

NASA, Artemis programıyla, 1960'lar ile 1970'lerde hayata geçirdiği Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir kez daha elde etmeyi amaçlıyor.
Y62dBZF15kSvuenYudQriw.jpg

SLS'nin, NASA'nın Apollo Projesi sırasında uçurduğu Satürn V roketlerinden bu yana inşa ettiği en büyük yeni dikey fırlatma sistemini temsil ettiği belirtiliyor.
ngwaaSrO1E-itDoWaJwg8g.jpg

SLS-Orion uzay aracının tasarımı, inşası, testleri ve zemin tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA'ya en az 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.
 
Üst Alt