Microsoft'tan dev anket: Patronlar evden çalışmanın verimli olduğunu düşünmüyor

Microsoft'tan dev anket: Patronlar evden çalışmanın verimli olduğunu düşünmüyor

Microsoft tarafından yapılan yeni bir anketi patronların ve çalışanların evden çalışırken verimlilik konusunda aynı fikirde olmadığını gösterdi. 11 ülkede 20 binden fazla kişiyle yapılan anketin sonuçlarında, çalışanların yüzde 87'si evden daha verimli çalıştıklarını düşündüğünü belirtirken, yöneticilerin yüzde 80’inin aksi yönde düşündüğü görüldü.

mbO6JiPzckSFc16or9V0Vw.jpg

Microsoft CEO'su Satya Nadella, işyerlerinin pandemi öncesi çalışma alışkanlıklarına geri dönme ihtimalinin düşük olması nedeniyle çalışanlar ve yöneticiler arasındaki bu uyuşmazlığın çözülmesi gerektiğini söyledi.
ekbsUvNBGkmmrEpAPsE-kQ.jpg

Nadella, "Üretkenlik paranoyası olarak tanımladığımız şeyi aşmamız gerekiyor, çünkü sahip olduğumuz tüm veriler, çalışanların yüzde 80'inden fazlasının kendilerini evdeyken çok üretken hissettiklerini gösteriyor. Ancak, bu durum yöneticilerin beklentileri ile çalışanların hissettikleri arasında gerçek bir kopukluk olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.
0-KiD1xqIUmUfvm25c9XwQ.jpg

Bununla birlikte hem Nadella hem de Microsoft'un sahibi olduğu LinkedIn'in CEO’su Ryan Roslansky, işverenlerin belki de tarihteki en büyük çalışma düzenindeki değişimle boğuştuğunu açıkladı.
txzyCkE7nkSzDUjIyqho6A.jpg

LinkedIn'de paylaşılan tamamen uzaktan işlerin sayısı pandemi sırasında arttı,. ancak Roslansky, son zamanlarda bu tür ilanların düştüğünü söyledi.
NNR5h0bTmU-6_N1uLUmVxA.jpg

BBC'ye konuşan Roslansky, LinkedIn'de yayınlanan yaklaşık 15 milyon iş ilanının yüzde 2'sinin pandemi öncesinde uzaktan çalışmayı içerdiğini söyledi. Birkaç ay önce bu oran yüzde 20 iken, bu ay yüzde 15'e düştü.
VUT-doXe9UKYQXXjpsIfOQ.jpg

Öte yandan, işverenler pandemi sırasında personeli işe almak, heveslendirmek ve elde tutmak için daha çok mücadele etmek zorunda kaldı. adella bu durumun Microsoft'un kendisini de içerdiğini belirterek, "Salgın sırasında Microsoft'a katılan 70 bin kişi vardı. Ve şimdi bir sonraki aşamayı düşündüğümüzde, onlara yeniden enerji vermemiz ve sosyal bağlantı kurmalarına yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.
VZeW3vHBxkOn5PvQqCaHuA.jpg

Microsoft dışındaki şirketler de pandemi sonrasında çalışanlar da normal hayata döndürmekte zorlandı. Apple'ın Eylül ayından itibaren haftada üç gün ofise dönme çağrılarına karşı direnç varken, Tesla'nın CEO'su Elon Musk ofiste haftada 40 saat talep ederek buna uymanları işten çıkaracağını bildirdi.
tPDGrqDbeEyuaU-4QNNHIg.jpg

Pandeminin başlangıcından bu yana benzeri görülmemiş sayıda insan da iş değiştirdi. Microsoft'un "büyük değişiklik" olarak adlandırdığı bu olayda, özellikle 1997'den sonra doğan (Z Kuşağı olarak adlandırılan) çalışanların iş değiştirme olasılığının neredeyse iki kat fazla olduğu görüldü. Roslansky'e göre 2030 yılına kadar Z kuşağı tüm iş gücünün yaklaşık yüzde 30'unu oluşturacak ve bu nedenle yöneticilerin onları anlaması gerekiyor.
 
Üst Alt