Köpekleri benzersiz burun izlerinden tanıyabilen mobil uygulama geliştirildi

Köpekleri benzersiz burun izlerinden tanıyabilen mobil uygulama geliştirildi

Şüphesiz ki pek çok insan için en iyi dostunu kaybetmek büyük bir kabus... Güney Koreli bir teknoloji şirketi, köpeklerin kaybolmasını önlemek amacıyla mikroçiplerden daha etkili bir yöntem geliştirdi. Petnow adlı uygulamada, tıpkı insanların parmak izleri gibi, köpeklerin de burun izlerinin benzersiz olduğundan yola çıkılarak yapay zeka güdümlü bir tanıma teknolojisi kullanıldı. Köpek sahipleri böylelikle hayvanlarının burunlarının fotoğrafını çekip onları kayıt altına alabilecekler.

2joNAYBwZ0m6oleMPYyqgw.jpg

Köpeklere mikroçip taktırmak Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki pek çok ülkede yasal olarak zorunlu tutuluyor. Bu şekilde köpek hem kayıt altına alınıyor, hem de olası bir kaybolma durumunda bulunma şansı artıyor.
sUnppnUrMUmn6BspUsbh1Q.jpg

Ancak, Güney Koreli bir start-up köpekleri tanımanın daha zahmetsiz bir yolunu sunan yeni bir uygulama geliştirdi. Petnow adlı uygulama, insanları tanımak için parmak izi kullanılmasına benzer bir şekilde gibi, köpekleri tanımak için onların burun izini kullanıyor.
7FiheIjrWEidt3uv5uC_0g.jpg

Petnow'dan Peter Jung, "Bir köpek altı aylık olduktan sonra burun izi tüm hayatı boyunca değişmez. “Bazı köpekler pençelerini veya kulaklarını göstermekten gerçekten nefret eder. Ancak, burunları her zaman açıktadır” diye konuştu.
2uHWVS5SI0y9csOQspowwQ.jpg

Jun, köpeklerin burunlarının, çeşitli nesneleri koklayarak ayırt etmede iyi olduğunun bilindiğini ve her köpeğin burun izi parmak izleri gibi benzersiz olduğundan, burunların köpekleri tanımlamak için de kullanılabileceğine dikkat çekti.
cZWxNyaBRE-3RvjMmo3GcA.jpg

Bununla birlikte Petnow, köpeklerin burun izlerini kaydetmek ve sorgulamak için yapay zeka destekli bir uygulama geliştirdi.
V0Yo5Xf-A0iE8QGdtGLYaA.jpg

Şirketten yapılan açıklamada, Petnow uygulaması ile köpek sahiplerinin hayvanlarını kaybettiklerin de bunu duyurabileceği belirtildi. Ardından, başka insanların köpeğin burun izini uygulamada sorgulayarak, hayvanın bulunma şansını artırabileceği kaydedildi.
9TMChS1Qwk2-3LNF59hotg.jpg

Petnow, burun izi ile köpekleri tanıyan uygulamasının ortalama yüzde 98,97 doğrulukla çalıştığını ve bu teknolojiyle kayıp veya terk edilmiş köpeklerin olmadığı bir dünya inşa etmeyi umduğunu sözlerine ekledi.
2Pmbx4hfQU2iU20mfqFO0Q.jpg

Öte yandan şirket, Petnow’un maliyet veya hayvandaki yan etkileri nedeniyle köpeklerini mikroçiplemek istemeyenler için yararlı bir uygulama olduğunu söyledi.
wi84x96igEiSq5fx34uZsw.jpg
 
Üst Alt