İngiltere'de bir kadın ölümünün ardından yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı

İngiltere'de bir kadın ölümünün ardından yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı

İngiltere’de Temmuz ayında 87 yaşında hayatını kaybeden Marina Smith adlı kadın, cenazesinde ortaya çıkınca sevenlerini şoka uğrattı. Yapay zeka teknolojisi destekli bir hologram ile törene katılan kadın, cenazeye katılanların sorularını yanıtladı. StoryFile adlı platform tarafından tasarlanan programın cenazelere yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

İngiltere’de geçen ay hayatını kaybeden Marina Smith isimli kadın, ölümünden önce kaydedilen sesinin yapay zeka teknolojisiyle geliştirilen hologramla birleştirilmesi sayesinde kendi cenaze töreninde konuşma yapıyor gibi göründü.

BBC'de yer alan habere göre, 29 Temmuz'da Nothingham kentinde hayatını kaybeden Holokost aktivisti Smith'in, oğlunun şirketi tarafından geliştirilen yapay zeka destekli hologram sayesinde, kendi cenaze töreninde aile üyelerinin sorularına yanıt veriyormuş gibi görünmesi sağlandı.

KENDİ CENAZE TÖRENİNDE HAYATINA DAİR SORULARI YANITLADI

Oğlu Dr. Stephen Smith, geliştirdikleri yeni teknoloji sayesinde annesinin "kendi cenaze töreninde hayatına dair soruları cevaplayabildiğini" söyledi.

Marina Smith, yapay zeka destekli hologram teknolojisi sayesinde kendi cenazesinde soruları yanıtladı.
Los Angeles merkezli yapay zeka şirketi StoryFile’ın kurucu ortağı Dr. Smith, geliştirilen teknolojinin, bir kişi öldükten sonra hologram sayesinde konuşuyormuş gibi görünmesini sağlayabildiğini belirtti.

Smith, cenazede annesinin kullandığı sözlerin kendisine ait olduğunu ve yapay zeka tarafından geliştirilmediğini kaydetti.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Hologramı yapılacak kişinin henüz hayattayken arkadaşlarının ve aile bireylerinin sorabileceği muhtemel soruları yanıtlaması isteniyor ve söz konusu cevaplar kayıt altına alınıyor.

Yapay zeka aracılığıyla işlenen veri hologramın eş zamanlı biçimde diyalog kurabileceği StoryFile platformuna yükleniyor. Kişi, daha sonra cenaze törenine katılanlardan gelen sorulara yapay zeka aracılığıyla cevap veriyor gibi görünüyor.

StoryFile, Holokost’tan kurtulanların ve tarihi figürlerin hayat hikayelerinin aktarılmasını gerçekleştirmek amacıyla 2017'de kurulmuştu.
 
Üst Alt