Concorde'un oğlu için tarih verildi: İstanbul - New York 4 saate inebilir

Concorde'un oğlu için tarih verildi: İstanbul - New York 4 saate inebilir

Boom Supersonic'in geliştirmekte olduğu süper hızlı jeti The Overture'un 2030 yılında teslim edilmesi için anlaşma yapıldı. Saatte 2 bin kilometre hızı aşan bu uçaklarla uçuş süreleri kısalacak.

z8JfWwFsQ0SJpZyzowgePg.jpg

Süper hızlı jet üretimiyle bilinen Boom Supersonic'in yeni uçağı Overture için tarih verildi.
CtjShI6Ye0-enX0jWYiKyA.jpg

Basına yansıyan bilgilere göre American Airlines ve Boom Supersonic 2030 yılında teslim edilmek üzere 20 adet Overture yolcu uçağı anlaşması imzaladı.
NBi0fDvWYkCYwQHQdjXa5g.jpg

Ses hızını geçerek 1.7 Mach hıza (Saatte 2 bin kilometre) ulaşan bu uçağın ilk uçuşunu 2026'da yapması hedefleniyor. İlk insanlı test uçuşunun tarihi ise 2029 olarak belirlendi.
kgK0g3jsyEuArvME7BWaBg.jpg

Her şey yolunda giderse 2030 yılında yolcu uçakları teslim edilecek. İstanbul New York arası 8 bin kilometreden fazla kabaca bir hesapla bu sürenin 4-5 saate inebileceği söylenebilir.
QQjDqKJ1s0CMKOxwBf-ABw.jpg

Uçağın 88 yolcu kapasiyesinde olacağı ve sürdürülebilirlik kuralları çerçevesinde tasarlanacağı belirtildi. Dört motorlu bu uçağın yenilebilir kaynaklardan elde edilen jet yakıtını kullanacağı ifade edildi.
coHIsPHiYkSGuphxsvcMeg.jpg

The Overture, Concorde'un oğlu olarak adlandırılıyor. Saatte 2.2 Mach hıza ulaşan Concorde uçakları yüksek yakıt maliyeti nedeniyle hizmetten çekildi.
lswXKnpc-E2F0-gw26JVMg.jpg

Concorde o kadar hızlıydı ki havadayken sürtünme sıcaklığı nedeniyle uçağın boyunun uzadığı tespit edilmişti. Concorde'un 1 uçuşuyla 6 adet Boeing 747'nin uçabileceği belirtiliyordu.
 
Üst Alt