ABD'de Mead Gölü'ndeki su seviyesi endişe veriyor

ABD'de Mead Gölü'ndeki su seviyesi endişe veriyor

ABD'de son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle 40 milyon kişiye su sağlayan Mead Gölü'nün sularının endişe verici seviyeye düştüğü açıklandı.

8slOW4AHakyXF8u9yN1-6w.jpg

ABD İslah Bürosu (USBR) verilerine göre, Nevada ile Arizona eyaletleri sınırında bulunan Mead Gölü'ndeki su oranının yüzde 27 seviyesine gerilediği kaydedildi.
GV9ids1JrUWeqHRqhtguyg.jpg

Bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle ABD’nin birçok bölümündeki göllerde su seviyelerinin azaldığına işaret ederek, özellikle Mead Gölü'ndeki su çekilmesinin bunun çarpıcı bir örneği olduğu değerlendirmesi yapıyor.
fX4tiFuTG02og3e9hX5PWQ.jpg

SU SEVİYESİ 1999 YILINDAN BERİ SÜREKLİ DÜŞÜYORUzmanlar, hava sıcaklıklarının artması, Colorado Nehri'ni besleyen kar suyunun azalması ve nüfus artışıyla birlikte gelen fazla tüketim nedeniyle Hoover Barajı üzerindeki Mead Gölü’nde su seviyesinin 1999 yılından beri sürekli düştüğüne dikkat çekiyor.
l0DexcRr1E64Q-m90YQYKw.jpg

Islah Bürosu, geçen sene 17 Ağustos’ta ülkenin en büyük su rezervi olan Mead Gölü'nde ilk kez resmi olarak “su kıtlığı” ilan ettiğini duyurmuş, o dönem bu yıl için su seviyesinin daha da düşeceği öngörüsünde bulunmuştu.
BSHGq9QQn0GLhZcWiPVgmA.jpg

Öte yandan, kuraklık nedeniyle Mead Gölü'ndeki suların çekilmesiyle, mayıs ayından bu yana göl zemininde 5 insan cesedi kalıntısı ortaya çıkmıştı.
ac38WOhzSk2EF8ZOmBZb8A.jpg

ABD medyasında, cesetlerin, yaklaşık 50 kilometre batısındaki kumarhaneler şehri Las Vegas’taki mafya hesaplaşmaları sonucu olduğu yönünde haberler yer almıştı.
ojcnai9SWU2TxZv6alM13A.jpg

K8Dr_BR__UujRxggelElXQ.jpg

40m5LI_82UCkzHEKWvUW4A.jpg

Ypc6ITY4HUympN7OEAW93g.jpg

-xZcajp3R0aQOPlQvF6xcw.jpg

SnkrjJWkGE-1oCUs4j1qIA.jpg
 
Üst Alt